Pestovanie kaktusov u nás

Pestovanie kaktusov u nás začalo v roku 2010 asi ako u každého, pár kaktusmi na okennom parapete. Pribúdajúcimi kusmi sme rozrastajúcu zbierku presunuli do menšieho fóliovníka do záhrady. Bolo to samozrejme iba dočasné riešenie a v lete sa objednal polykarbonátový skleník, v ktorom sa pestujú kaktusy u nás dodnes. Zo začiatku do našej zbierky putovali kaktusy akýchkoľvek rodov, ktoré sme kupovali na rôznych burzách, výstavách alebo na internete od rôznych pestovateľov kaktusov. Mali sme aj pokusy o prvé výsevy. Klíčenie bolo výborné, ale začiatočnícke chyby nastali ihneď pri presádzaní malých semenáčov a taktiež zlyhala starostlivosť po presadení. Napriek všetkým chybám, pár kusom sa podarilo prežiť a rásť do krásy dodnes. Teraz tvoria krásnu a o to hodnotnejšiu časť našej zbierky. Výsevy u nás dodnes zastupujú veľmi dôležité miesto, keďže dnes už väčšina kaktusov pochádza práve z tohto druhu rozmnožovania. Semená zatiaľ kupujeme od rôznych kaktusárov a klubov, nepochádzajú z našich rastlín. Časom na našej stránke pribudne aj ponuka prebytkov.

V roku 2011 sme vyrobili nové police do skleníka z L železných profilov do ktorých sme vložili OSB dosku a prekryli to fóliou. Je to jednoduchý systém, pri ktorom sa dajú zaliať všetky kaktusy na jednej polici naraz. V roku 2013 sme objavili čaro mrazuvzdorných opuncií a tak začalo budovanie novej avšak zatiaľ iba menšej skalky.

Skalka v roku 2015 dostala nové rozmery a vzhľad. Skalka sa rozprestiera na ploche asi 24m2. Tvoria ju kaktusy z rodu Opuntia a Echinocereus. Chodníkom je rozdelená na 5 častí. Piatu časť tvorilo parenisko, ktoré bolo nahradené taktiež skalkou z dôvodu presunutia kaktusov do veľkého skleníka.

V roku 2020 sme premiestnili väčšinu kaktusov z našich výsevov do veľkého skleníka. Dnes naša zbierka predstavuje plochu asi 32m2 a je umiestnená v dvoch skleníkoch a vo voľnej kultúre na skalke.