Kaktusy v skalke

Pestovaniu mrazuvzdorných kaktusov sme sa začali venovať v roku 2013 na malej skalke, ktorú sme neskôr v roku 2015 kompletne prerobili a zväčšili. V skalke pestujeme kaktusy z rodu Opuntia a Echinocereus. Rozloha predstavuje približne 12m2 a plocha je rozdelená do piatich častí chodníkom, ktorý prechádza cez skalku. Okrem mrazuvzdorných kaktusov sa tu nachádza aj Echinocactus grusonii a Agave americana, ktoré sú umiestnené v kvetináčoch a na zimu sú premiestnené do pivnice na zimovisko k ostatným kaktusom.

Budovanie skalky začalo výkopom asi 30cm do zeme v celom rozsahu skalky a návozom štrku ako drenáže. do vyvýšeným miest sme naviezli stavebný odpad v podobe rozbitých častí betónového múrika. Následne sme všetko zasypali substrátom pre kaktusy, ktorý predstavuje zeminu z výkopu, riečny štrk v rôznej zrnitosti a piesok. Kamene, ktoré tvoria neoddeliteľnú a estetickú časť skalky sme doviezli z brehu rieky a z obchodu, kde sa predávajú betónové výrobky.

Väčšina kaktusov je v skalke pestovaná celoročne pod holým nebom, neprekrývame ich žiadnou plachtou ani textíliou. V máji a v júni nás prekvapia nádhernými a rôznofarebnými kvetmi.